Odzyskaj równowagę między życiem prywatnym a zawodowym
Dla wielu ludzi praca stała się źródłem tożsamości, czymś w rodzaju religii – zapewnia pensję, ale także poczucie wartości, wspólnoty i sens życia. Pytanie brzmi: jakim kosztem?
Dziennikarz Simone Stolzoff analizuje, w jaki sposób praca zdominowała nasze życie oraz dlaczego tak trudno jest nam się z niej wyzwolić i zwyczajnie odpuścić. Poprzez porywające historie szefów kuchni nagrodzonych gwiazdkami Michelin, bankierów z Wall Street, zapracowanych nauczycieli i wytrwałych aktywistów związków zawodowych Stolzoff pokazuje, co tracimy, gdy uważamy, że praca jest czymś więcej niż tylko pracą. Przedstawia też poparte badaniami strategie budowania zdrowego stosunku do zawodowej części naszego życia.
Książka obala mity, które przykuwają nas do naszych miejsc pracy, i skłania do refleksji nad pytaniami:
- Jak oddzielić to, kim jesteśmy, od tego, co robimy?
- Dlaczego utożsamiamy poczucie własnej wartości z ilością zarabianych pieniędzy?
- Co oznacza termin „wystarczająco dobra praca”?
Autor obnaża kłamstwa, które my – i nasi pracodawcy – opowiadamy o wartości pracy, i daje impuls do tego, byśmy odzyskali nasze życie w świecie skoncentrowanym na zarabianiu pieniędzy.
Aktualny i przekonujący głos za tym, by dostosowywać pracę do naszego życia zamiast wciskać nasze życie w przestrzeń wokół pracy. To sygnał alarmowy dla ludzi, którzy czują się przepracowani, i liderów, którzy stracili z oczu swoje człowieczeństwo.
— Adam Grant, jeden z najważniejszych teoretyków zarządzania, autor bestsellerów „New York Timesa” Leniwy umysł i Buntownicy, gospodarz podcastu „WorkLife”
Fascynująca i dogłębna analiza podaje w wątpliwość pogląd, że nasza praca powinna — lub że w ogóle mogłaby — być jedynym sensem naszego życia, źródłem poczucia własnej wartości lub wspólnoty. Zaczerpnięte z życia historie pozwalają dostrzec, że możemy ustawić pracę na właściwym jej miejscu, a rezultatem będzie nie tylko pełniejsze życie, ale i bardziej efektywna praca.
— Oliver Burkeman, autor bestsellera Cztery tysiące tygodni
Simone Stolzoff proponuje korektę współczesnego trendu, by postrzegać pracę albo jako samo zło, albo ją nadmiernie gloryfikować. Pokazuje, że obie skrajności są złe i pracę należy postrzegać po prostu jako jeden z wielu elementów, które składają się na coś, co można nazwać dobrym życiem.
— Cal Newport, autor bestsellerów „New York Timesa” Cyfrowy minimalizm oraz Praca głęboka
Simone Stolzoff jest dziennikarzem i konsultantem, który współpracuje z liderami, doradzając im, jak uczynić miejsce pracy bardziej skoncentrowanym na człowieku. Pracował jako główny projektant w globalnej firmie innowacyjnej IDEO, a jego teksty publikowano na łamach takich czasopism jak: „The New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal”, „The Atlantic”. Jest absolwentem uniwersytetów Stanforda i Pensylwanii.